Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Est300 - 400 SEK
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
Est600 - 700 SEK
Yxa, flinta, tjocknackig, lösfynd från yngre stenålder, l 13 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, dekor i blått och guld, höjd 37 cm
Est600 - 700 SEK
Bägare, delvis förgylld silver, stämplad C G Hallberg Stockholm 1946, h 18 cm, vikt 235 gram, ägargravyr
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för H Aynsleys & co, mat- och kaffeservisdelar, England
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad , 31 x 15 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats", ur mappen "Vila och vaka" ed. GKM 1977-78, signerad HC, synlig pappersstorlek 36 x 54 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Soluppgång", signerad och numrerad 138/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
Est400 - 500 SEK
Lönnå, Kjell, färglitografi, "Kristallen klara", signerad och numrerad 252/360, synlig pappersstorlek 34 x 33 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, randig klädsel
Est300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor av blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Akvatint (?), handkolorerad, "The Fox Chase", sekelskiftet 1900, i samtida ram, denna med små defekter, synlig pappersstorlek 48 x 54 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, flicka i folkdräkt, 32 x 24 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabel (pallasch) i balja, antagligen m/cirka 1870 för officer vid infanteriet, dubbeleggad klinga stämplad Svalling Eskilstuna, text Konungen respektive Fäderneslandet, total l 95 cm,
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK