Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, Gabbeh, 190 x 150 cm
Matta, Gabbeh, 190 x 150 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Leiden/Brill, mapp med marina tryck, Nederländerna
Est200 - 300 SEK
Matta, old Teheran (?), 305 x 205 cm
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
Est400 - 500 SEK
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
Est200 - 300 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, h 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Snusdosa, silver, 1800-tal, rektangulär, invändigt förgylld, l 7,5 cm, vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Rudberg, Gustav, litografi, fartyg vid Hven, signerad PT, synlig pappersstorlek 22x23 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Cigarettetui, silver, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, l 9 cm, vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est450 - 500 SEK
Porte-monnaie, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, graverad dekor, otydliga stämplar, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 7 cm, vikt 70 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4 , grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas, 1 par, Clown, design 1992, h 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockask, förgyllt och svartglaserat porslin, i form av samovar, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, h 16 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK