Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
Est1,500 - 2,000 SEK
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Final bid500 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Est400 - 600 SEK
Jardinière, fajans, 1700-tal, polykrom dekor av personer i landskap mm i starkeldsfärger,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Tazza, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Fat, 1 par, majolika, Deruta, Italien, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Skål, fajans, 1900-tal, dekor av oidentifierat furstligt vapen i starkeldsfärger,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kopparstick, 4 st, handkolorerade, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Asp, Gösta, olja, Vinterbild,
Est200 - 300 SEK
Lundgren, Thyra, blyerts, stående akt, signerad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kavalleristövlar, 1 par, läder, 1800-talets början, Napoleonisk tid
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Urna, glaserat lergods, 1800-talets mitt, kraterformad,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Stövlar, läder, sk Mukluks, antagligen Cree,
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Est600 - 800 SEK
Vas, rubinglas, 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, vinkanna med propp, blåglaserat lergods med tennmontage,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Arbetsbelysning, mässing med grönemaljerade kupor, 1900-talets början,
Final bid4,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Est400 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, gunghäst, bemålat trä och läder,
Est600 - 800 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Topan,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsson, Torsten, oljemålningar 2 st, Stenhuggeriet respektive Västra stranden, Halmstad,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
Est200 - 300 SEK
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
Est200 - 300 SEK
Sjögren, Björn, färgserigrafi, Around the world,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, Holländskt stadsvy med kanal,
Est200 - 400 SEK
Fågelbad, vit marmor, i forma av lotusblomma,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
Est600 - 800 SEK
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
Est800 - 1,000 SEK
Barnekow, Elisabeth, olja, Stockholms Slott och ström,
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 6,000 SEK
Okänd konstnär, olja, storspovar i landskap,
Final bid250 SEK
Est200 - 400 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
Est200 - 300 SEK
Lykta, mässing, Turkiet 1900-tal, h 45 cm
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-verte-färger,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongsstolar, 5 st, skuren valnöt med djuphäftad klädsel,
Final bid900 SEK
Est400 - 600 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, stol, björk, 'Fanett',
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, semiantik, Gansu, Kina,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK