Loading...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
289
Theskedar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,200 SEK
Closed
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
290
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
291
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
292
Kanna, tenn, slät, konisk med dekor av horisontella band,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
293
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
294
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, lampbord, 1 par,
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Matta, antik Hamadan (?), 230 x 125 cm
295
Matta, antik Hamadan (?), 230 x 125 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor,
296
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Sybaron, mahogny, lind (?) och elfenben, empire,
297
Sybaron, mahogny, lind (?) och elfenben, empire,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Miniatyrdalahäst, skuret och bemålat trä,
298
Miniatyrdalahäst, skuret och bemålat trä,
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Nålhus, skuret elfenben, Frankrike, antagligen Napoleon III,
299
Nålhus, skuret elfenben, Frankrike, antagligen Napoleon III,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
300
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Stege, trä,
301
Stege, trä,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Egnell, Sven Erik, olja, komposition,
302
Egnell, Sven Erik, olja, komposition,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
303
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
304
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand,
305
Fagerström, Hans, olja, Vinterstrand,
Final bid200 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Johansson, Nils, olja, fiskebodar i skymning,
306
Johansson, Nils, olja, fiskebodar i skymning,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV,
307
Stop, tenn, cylindriskt, lockmedaljong föreställande Karl XV,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jonsson, Gösta, olja,
308
Jonsson, Gösta, olja,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
309
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Final bid1,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
310
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 1 fanerad iläggsskiva, teak och svartlackerat trä,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
311
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
312
Lindvall, Jonas för Skandiform, stolar, 7 st, ek med vinröd skinnklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
313
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s
314
Ämbetsmannavärja i balja, Danmark, 1800-talets 2 hälft, förgyllt bronsfäste med pärlemorplattor samt dekor av Stora Riksvapnet, s
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
315
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
316
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 1 par,
Final bid1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
317
Okänd designer, stol, vitlackerat trä med svartvit klädsel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
318
Lundgren, Gillis för IKEA, snurrfåtölj med fotpall, krom med rutig klädsel, Mila, design 1967
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
319
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Oinfattade stenar, 4 st, 2 åttkantslipade diamanter om vardera cirka 0,03 carat,
320
Oinfattade stenar, 4 st, 2 åttkantslipade diamanter om vardera cirka 0,03 carat,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hänge, förgylld mässing med böhmiska granater,
321
Hänge, förgylld mässing med böhmiska granater,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
322
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
Closed
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
323
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrin, skuret trä, vikingastil, sekelskiftet 1900,
324
Skrin, skuret trä, vikingastil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
325
Väggur, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
326
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
327
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
328
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
329
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
330
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti äldre diverse; lockask/askkopp med Wiradekor, teaterkikare, visitkort mm
331
Parti äldre diverse; lockask/askkopp med Wiradekor, teaterkikare, visitkort mm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, semiantik Ghom (?) med jaktmotiv,
332
Matta, semiantik Ghom (?) med jaktmotiv,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,500 SEK
Closed
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
333
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bordsur, förgylld metall på svärtad träplatta, jugend,
334
Bordsur, förgylld metall på svärtad träplatta, jugend,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
335
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old Zandjan,
336
Matta, old Zandjan,
Final bidNo bids
Est400 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.