Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", ur serien All Världens Barn 1975, h 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
Est900 - 1,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods, "Pyro Brun", design 1929, längd 22,5 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, glas,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, grön och blå glasmassa, "Louise", design 1990, etikettsignerad och etsad signatur, h 21,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Est1,600 - 1,700 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition
Est1,700 - 1,800 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar,
Final bid4,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm
Est22,000 - 24,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
Est300 - 400 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik persisk,
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
Est600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, dessertskålar, 3 st, "Strikt", design 1953, h 9 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK