Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue",
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Est900 - 1,000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Trädgårdsmästaren",
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, gatuvy med vagn, signerad, 36 x 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, samspråkande Tyrolare, signerad A Schenk, 42 x 30 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fornasetti, Piero, slips, dekor av pistoler, etikettsignerad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Est600 - 700 SEK
Fornasetti, Piero, skålfat, ""Daucus Carota" ur serien Legumi, signerad, l 21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
Est900 - 1,000 SEK
Mat-, kaffe- samt theservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch, Virginia, cirka 60 delar,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, rödtonad glasmassa, dia 23 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Persson-Melin, Signe för Kosta Boda, vinglas, 11 + 2 st, "Bouquet",
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lundqvist, Fabian, olja, kvinnor i landskap, signerad, 50 x 61 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, vilande hjort, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 16 x 19 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, komposition med snäckor, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 14 x 18 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK