Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Est2,000 - 2,200 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, stämplad Johan Holmstedt Laholm (verksam 1816-50), l 15,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Arkivskåp, fur och björk (?), 1900-talets 1 hälft, 10 lådor, h 75 cm, bruksslitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vedklyv elektrisk, Al-Ko KHS 5200, bruksslitage
Final bid1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti delvis äldre mynt, bland annat silver, total vikt silvermynt 700 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, väggplåtar, 1 par, koppar, art-déco, 1920-tal, dekor av dansande kvinnor respektive farao, h 36 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti aktiebrev, Skandinaviska Banken, Sydsvenska Kredit Aktiebolaget, samt Smålands Enskilda Bank
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
Est2,200 - 2,400 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Böcker, parti adelskalendrar, 19 st, 1860-1980, någon med skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Böcker, Finlands Adelskalender 1944, Svenska Släktkalendern 1914, Ointroducerad Adels Kalender 1942 samt Almanach de Gotha 1909, bruksslitage
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, 20 st, bl.a Status Quo, Rolling stones, Beatles mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Jeepdunkar, 2 st, lackerad metall, så kallade Jerry-Cans, bruksslitage
Est400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Est200 - 300 SEK
Rullstol, trä och metall, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Propeller, mässing,
Propeller, mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Jacobsen, Arne för Montana, mat/skrivbord, aluminium med skiva i valnöt (?) och laminat, "Djob", design 1971, l 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, 3 luckor, kvadratiska handtag, l 170 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, välvda sidorutor, invändig belysning, h 148, b 100  cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Olson, Erik, färglito, Passionstema, signerad, numrerad 69/260 och daterad -55, 37 x 33 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Alberts, Tibro, lampbord, 1 par, palisander, stämpelsignerade, längd 67 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Matta, semiantik/antik Ersari,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK