Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Keshan,
Matta, old Keshan,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skylt gällande öppettider för Sinnessjukavdelningen, Halmstad Lasarett, 21 x 31 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
Est400 - 500 SEK
Undervisningsmodell, hjärta, 1900-talets 1 hälft, total h 28 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Behållare för suturtråd, 6 st rostfritt stål, i ställ, l 50 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mikroskop med etui och tillbehör, Ernst Leitz, Weslar, 1900-talets början, etui h 34 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Behållare för autoklav, rostfritt stål, Aesculap, bredd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laboratorievåg, koppar och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm
Est300 - 400 SEK
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg,  pressglas, "Kastehelmi", design 1964
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okulära undersökningslådor, bredd 23 - 53 cm
Est600 - 700 SEK
Undervisningsmodell, gips, molar, höjd 9 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 62 delar, silver, modell "Lotus", Horsens sølvvarefabrik, 1940-tal, total vikt exklusive knivar cirka 2 kilo
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Parti danska silverbestick, 1900-tal, total vikt 575 gram
Est2,200 - 2,400 SEK
Gafflar, 6 st, silver, Danmark 1936,  total vikt 260 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
Est350 - 400 SEK
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Est400 - 500 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Est400 - 500 SEK
Parti knivar, delvis med balja
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm
Est400 - 500 SEK
Stol för rehabilitering, "Stand-alone", USA, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, hamnbild, signerad och numrerad 119/260, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Betjäntklocka, ek med glastavla, omkring 1920, för 5 rum, bredd 27 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
Est800 - 700 SEK
Induktionsapparater, 3 st, bredd 13 - 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
Est4,200 - 4,400 SEK
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK