Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Matta, old persisk galleri,
578
Matta, old persisk galleri,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, Indo-Sarough,
579
Matta, Indo-Sarough,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
580
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
581
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
582
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, rådjur i vinterlandskap
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
583
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods,
584
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 4 st samt plakett, glaserat flintgods,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
585
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
586
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods,
587
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 5 st, glaserat flintgods,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
588
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 3 delar porslin, Koka Blå, design 1956,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal,
589
Förstärkare, Dynacord Rex, 1960-tal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti LP-skivor i back
590
Parti LP-skivor i back
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Trofé, bogmonterad råbock,
591
Trofé, bogmonterad råbock,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
592
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
593
Spegel, mahogny, 1800-talets slut,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
594
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
595
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
596
Johansson, Sven Erik, färglitografi, surrealistisk komposition
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
597
Spegel, valnöt, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
598
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
599
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
600
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
601
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
iPod touch, Apple, svart
602
iPod touch, Apple, svart
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
iPod touch, Apple, vit
603
iPod touch, Apple, vit
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
604
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
605
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
606
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
607
Skålar, 3 st, kristall, Orrefors och Boda,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
608
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
609
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
610
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
611
Okänd designer, taklampa, mässing med 6 vita glaskupor,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
612
Theskedar, 2 st, silver, slät modell,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti LP/singlar, Elvis Presley
613
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
Closed
Parti bild-LP/singlar, Beatles
614
Parti bild-LP/singlar, Beatles
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
615
Andersson, Alfred och Olof oljemålningar, 11 st, motiv från Halmstad/Halland,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, galleri, Bidjar
616
Matta, galleri, Bidjar
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, old Afshar (?),
617
Matta, old Afshar (?),
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
618
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
619
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, stående myskoxe,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
620
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
621
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
 Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
622
Procope, Ulla för Arabia, the- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Anemone
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
623
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
624
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
625
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.