Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
674
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
675
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
676
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
677
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
678
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
679
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
680
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
681
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
682
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
683
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
684
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Agnell, Olle, gouache, komposition,
685
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
686
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
687
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
688
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
689
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth
690
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"
691
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin,
692
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin,
Final bid12,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas,
693
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
694
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
695
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
696
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
697
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
698
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
699
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
700
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
701
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
702
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787
703
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
704
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Krusell, Harris, olja, nattbild,
705
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
706
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
707
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
708
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt,
709
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början,
710
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960
711
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121
712
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999
713
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
714
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
715
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
716
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
717
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
718
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
719
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600
720
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262
721
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.