Loading...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Closed
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
580
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, Galaxy,
581
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, Galaxy,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
582
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, glas, balusterformad,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
583
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 39 delar, Diamant,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti glas, iittala,
584
Parti glas, iittala,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
585
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
586
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar, 2 st, porslin, "Kronskålen",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
587
Vaser, 3 st, porslin, Royal Copenhagen,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
588
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
589
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
590
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
591
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
592
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
593
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, sandgjutet glas,
594
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstakar, 1 par, sandgjutet glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand (Marianne Westman?), skärbräda, porslin,
595
Okänd designer för Rörstrand (Marianne Westman?), skärbräda, porslin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
596
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, isbjörn,
597
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, stengods, isbjörn,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas, funkis, 1930-tal,
598
Okänd designer, vas, glas, funkis, 1930-tal,
Final bid7,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
599
Rosenthal, Philipp, matservis, cirka 100 del, porslin, Maria Björnbär, design 1916
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
600
Okänd designer för Kosta, skål, graverat glas, "Kungaskålen",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 7 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur,
601
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 7 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, 8 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan,
602
Englund, Eva för Orrefors, 8 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
6 delar konstglas, Vicke Lindstrand, Gunnar Cyrén, Eva Englund mm,
603
6 delar konstglas, Vicke Lindstrand, Gunnar Cyrén, Eva Englund mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rytkönen , Martti för Orrefors, whiskyglas, 4 st, City Double old fashioned,
604
Rytkönen , Martti för Orrefors, whiskyglas, 4 st, City Double old fashioned,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Iittala, whiskyglas, 13 st, glas, Kalinka,
605
Sarpaneva, Timo för Iittala, whiskyglas, 13 st, glas, Kalinka,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Grafikmapp, Fem Halmstadgrafiker
606
Grafikmapp, Fem Halmstadgrafiker
Final bidNo bids
Est300 - 500 SEK
Closed
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
607
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Nils-Eric, färglitografi, durkslag med körsbär
608
Johansson, Nils-Eric, färglitografi, durkslag med körsbär
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
609
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
610
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
611
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
612
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
Final bid11,000 SEK
Est10,000 - 11,000 SEK
Closed
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
613
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
Final bid10,000 SEK
Est10,000 - 11,000 SEK
Closed
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
614
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
615
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
616
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
617
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
618
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
619
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
620
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
621
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Arabia, matservisdelar, assietter, djupa-, mattallrikar samt uppläggningsfat
622
Okänd designer för Arabia, matservisdelar, assietter, djupa-, mattallrikar samt uppläggningsfat
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för MIO, matbord, ek, Orsa,
623
Okänd designer för MIO, matbord, ek, Orsa,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för MIO, stolar, 6 st, ek med konstläder, Ingarö,
624
Okänd designer för MIO, stolar, 6 st, ek med konstläder, Ingarö,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
625
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
626
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
627
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.