Loading...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Closed
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
435
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
436
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
437
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bägare, slipat, emaljerat och förgyllt, glas, Böhmen sekelskiftet 1900,
438
Bägare, slipat, emaljerat och förgyllt, glas, Böhmen sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
439
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
440
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
441
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bok, Tschichold, Jan, Chinesische Farbendrucke der Gegenwart
442
Bok, Tschichold, Jan, Chinesische Farbendrucke der Gegenwart
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
443
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
444
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
445
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
446
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
447
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
448
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
449
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
450
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
451
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
452
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
453
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
454
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, Menu,
456
Olson, Erik, färglito, Menu,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
457
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Poem om hösten",
458
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Poem om hösten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
459
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
460
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
461
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
462
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
463
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonfisk",
464
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonfisk",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jordglob med invändig belysning,
465
Jordglob med invändig belysning,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
466
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
467
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
468
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
469
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
470
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
471
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
472
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Procession",
473
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "Hängmattan",
474
Mörner, Stellan, färglito, "Hängmattan",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence",
475
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence",
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern",
476
Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva,
477
Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
478
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
479
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
480
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
481
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
482
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
483
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.