Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
530
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
531
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffgrupp, 3 delar, röd konstläderklädsel,
532
Soffgrupp, 3 delar, röd konstläderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
533
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
534
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
535
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
536
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
537
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
538
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
539
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Andrén, Bengt, olja, "Utsikt mot Örsjö (?)",
540
Andrén, Bengt, olja, "Utsikt mot Örsjö (?)",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, mahogny, England, George III, 1700-talets slut, 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken inredning med små lådor och rum,
541
Snedklaffsekretär, mahogny, England, George III, 1700-talets slut, 4 lådor samt skrivklaff bakom vilken inredning med små lådor och rum,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak,
542
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak, låda i sarg,
543
Okänd designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak, låda i sarg,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
544
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
545
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben,
546
Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
547
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben,
548
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
549
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Olzon, Nils, olja, landskap,
550
Olzon, Nils, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
551
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Königlisches Porzellanmanufaktur Tettau, 1950-60-tal, kaffeservis porslin,
552
Okänd designer för Königlisches Porzellanmanufaktur Tettau, 1950-60-tal, kaffeservis porslin,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
553
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
554
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
555
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
556
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
557
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
558
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
559
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
560
Parti smycken och bijouterier,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti medaljer mm,
561
Parti medaljer mm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
562
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Energy",
563
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Energy",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
564
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
565
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
566
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
567
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
568
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
569
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
570
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Closed
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
571
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
572
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
573
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
574
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
575
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
576
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti armbandsur, modern tillverkning
577
Parti armbandsur, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.