Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
482
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,
483
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge,
484
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
485
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
486
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
487
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm,
488
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, möjligen Indien, 1900-tal,
489
Fåtölj, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, möjligen Indien, 1900-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
490
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
492
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
493
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
494
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Hamadan galleri,
495
Matta, old Hamadan galleri,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
496
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Carlström, Gustaf, olja, landskap,
497
Carlström, Gustaf, olja, landskap,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
498
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
499
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik Isphahan,
500
Matta, semiantik Isphahan,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
501
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
502
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
503
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
504
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Månsson, Carl, olja, Skånegård,
505
Månsson, Carl, olja, Skånegård,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
506
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
507
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
508
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
509
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun',
510
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun',
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'
511
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Hamadan (?) galleri,
512
Matta, old Hamadan (?) galleri,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal",
513
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
514
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa samt fotpall, modern tillverkning,
515
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa samt fotpall, modern tillverkning,
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
516
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
517
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffgrupp, 3 delar, bonad björk, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
518
Soffgrupp, 3 delar, bonad björk, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
519
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
Final bidNo bids
Est600 - 600 SEK
Closed
Matta, old Pakistan,
520
Matta, old Pakistan,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
521
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
522
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil,
523
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
524
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
525
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
526
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk,
527
Matta, old/semiantik persisk,
Final bid200 SEK
Est300 - 300 SEK
Closed
Matta, old Pakistan,
528
Matta, old Pakistan,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Pakistan,
529
Matta, old/semiantik Pakistan,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.