Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
Lowest lot number
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Est300 - 400 SEK
Matta, old persisk,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Haldtrup, Axel Olsen, olja, Fredericia hamn,
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia",
Est800 - 900 SEK
Takfotogenlampor, 3 st, mässing med glaskupor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Toilettebyrå, avlutad fur, 1910-20-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Golvkandelaber till 5 ljus, bronserad metall, modern tillverkning,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Pall, fur och ek, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Pall, vitlackerat trä, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est900 - 1,000 SEK
Vävnad, ylle, allmogestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Mortel med pistill, mässing, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Mortlar samt pistiller, 8 + 8 st, mässing, antagligen 16-1800-tal,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Est300 - 400 SEK
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Est200 - 300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Axelremsväska, präglat, svart läder, Mulberry,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik persisk,
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik Ersari (?),
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Böcker, parti konst och konsthantverk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Skrivbordslampa, svartlackerad metall och mässing, Herstal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mikroskop i låda, Reichert, Wien,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti textil, linne, 18-1900-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, semiantik/antik persisk,
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old/semiantik persisk,
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
Est400 - 500 SEK
Matta, old Hamadan (?),
Est300 - 400 SEK
Lodregulator, delvis svärtad valnöt och stuck, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Barn/leksaksflygel med pall, svartlackerat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Weekendbag, brunt läder, The Bridge,
Final bid2,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Urtavla till golvur, 1800-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan (?),
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Hamadan,
Est300 - 400 SEK