Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen",
Final bid4,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för By Rydéns, golvlampa, metall med vit skärm, "Castor",
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Papart, Max, färgetsning med carborundum och collage, "Noir ou Bleu",
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Appel, Karel, färgserigrafi, "Amies pour la vie",
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer, golvvas, glas,
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Silverbestick, 29 delar, modell Haga,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, askkoppar samt bordsaskkoppar, 5 delar, glaserat stengods, Argenta,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, glaserat stengods, Argenta,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, poster, offset, "The art of Mickey Mouse",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, 3 ljuspunkter, lackerad metall och mässing,
Est900 - 1,000 SEK
Soffa, skuret och grålackerat trä, herrgårdssnickeri empire, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Andersen, David, egen verkstad Oslo, halsband samt 2 öronclips, förgyllt sterlingsilver och emalj,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med blommor
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, dekor av kor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, a tergo betitlad "Hommage à sapeurs pompiers"
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', akryl, "Geten Hubert"
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, pallar, 1 par, teak med stålben
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindström, Arvid Mauritz, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, skogsparti i skymning,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Witkowski, Leopold, olja, interiör med tedrickande,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, motiv med kronhjortar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Barnböcker, 7 st, Elsa Beskow,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Est1,100 - 1,200 SEK
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, 'Vindfläkt',
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Fragmentarisk natt",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stegpall, krom med röda melaminplattor,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK