Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
578
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta med lock, porslin, "Picknick",
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
579
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, tallrikar, 6 st, porslin, "Paju",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
580
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
581
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
582
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
583
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början,
584
Hörnhängskåp, kurbitsbemålat trä, Rättvik, 1800-talets början,
Final bid1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg,
585
Robins, Thomas Sewell, olja, kustparti med segelfartyg,
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
586
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
587
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
588
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sjur-Ohlsen, Billy, olja,  komposition,
589
Sjur-Ohlsen, Billy, olja, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
590
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
591
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
592
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa,
593
Glasservis, 17 delar, grön glasmassa,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950,
594
Erixson, Sven X:et, färglito, Akvariet, utförd 1950,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
595
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, Natthamn,
596
Jonson, Sven, färglito, Natthamn,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Ankare,
597
Olson, Axel, färglito, Ankare,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bägare, silver, vikt 250 gram,
598
Bägare, silver, vikt 250 gram,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bägare, silver, vikt 110 gram,
599
Bägare, silver, vikt 110 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
600
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
601
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
602
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
603
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
604
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
605
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
606
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
607
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
608
Adamsson, Bo Åke, färglito, "Ömhet",
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
609
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
610
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti silverbestick, total vikt 345 gram,
611
Parti silverbestick, total vikt 345 gram,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,
612
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 45 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal,
613
Skål med dubbla hänklar, så kallad porringer, sterlingsilver, antagligen England, 16-1700-tal,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
614
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
615
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
616
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
617
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
618
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
619
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
620
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma",
621
Strömberg, Asta för Strömbergshyttan, vas, kristall, "Prisma",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus,
622
Ollers, Edvin, olja, sydländskt landskap med hus,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård,
623
Ollers, Edvin, olja, hus i trädgård,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
624
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
625
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.