Loading...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
241
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
242
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
243
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
244
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero,
245
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
246
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
247
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
248
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
249
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver,
250
Ljusstakar, 1 par, silver,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kohud, brun,
251
Kohud, brun,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kohud, svart.vit,
252
Kohud, svart.vit,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st,
253
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
254
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,
255
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet),
256
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet),
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
257
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Axelremsväska, läder, Mulberry,
258
Axelremsväska, läder, Mulberry,
Final bid1,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
259
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
260
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
261
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
262
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
263
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,
264
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
265
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
266
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
267
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
268
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
269
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
270
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
271
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
272
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
273
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
274
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,800 SEK
Closed
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
275
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
276
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
277
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
278
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
279
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
280
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
281
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
282
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
283
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
284
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
285
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
286
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
287
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
288
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.