Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kor i landskap,
Final bid4,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, fiskare vid kust,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Est200 - 300 SEK
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Figurin, porslin, möjligen  Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Est400 - 500 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skrivpulpet, pyramidmahogny, senempire, Gustav Friedrich Hetschs art, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtöljer, 1 par, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Final bid4,600 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Malmsten, Carl för Vaggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, vitlackerat trä, Talavid,
Final bid3,800 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, körsbär (?),
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
Final bid3,400 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Strandlandskap,
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Agnell, Olle, olja, Byn mot havet, Lanzarote,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Agnell, Olle, olja, Eftermiddag,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Toilettespegel, metall och krokodilimiterande papp, 1920-30-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Est400 - 500 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
Est300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, bärnstensfärgad glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Stenbrottet,
Final bid4,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK