Loading...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, Sommaräng,
193
Skoglund, Gustaf, olja, Sommaräng,
Final bid1,600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
194
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
195
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
196
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
197
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
198
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Léon, May K, färglito, julfirande på Lilla Torg, Halmstad,
199
Léon, May K, färglito, julfirande på Lilla Torg, Halmstad,
Final bid1,700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, färglito, komposition,
200
Strüwer, Ardy, färglito, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
201
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Final bid4,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
202
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
203
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
204
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Final bid5,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
205
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
206
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
207
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
208
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
209
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
210
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, flintgods, Royal Albert, Prairie Rose,
212
Kaffeservisdelar, flintgods, Royal Albert, Prairie Rose,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, flintgods, Trillium,
213
Kaffeservisdelar, flintgods, Trillium,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
214
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
215
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
216
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
217
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
218
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
219
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
220
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva,
221
Bord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva,
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
222
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
223
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
224
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Mycket stort parti koppar,
225
Mycket stort parti koppar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
226
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
TV, Samsung, 32 tum, LCD
227
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
228
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
229
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
230
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
231
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid3,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
232
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid3,800 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Lindblom, Hjalmar, olja, stadsbild,
233
Lindblom, Hjalmar, olja, stadsbild,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
234
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
235
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
236
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
237
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
238
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
239
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
240
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.