Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Final bid400 SEK
Est400 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Est600 - 800 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,500 - 2,000 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,400 - 1,800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid400 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Est600 - 800 SEK
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Est3,000 - 4,000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est1,000 - 1,200 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid6,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 500 SEK
Est2,000 - 2,600 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,700 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Final bid1,900 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Est1,000 - 1,200 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Est2,600 - 3,000 SEK
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
Est7,000 - 8,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK