Lowest lot number
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för EREF, högtalare, 1 par, aluminium och svart plast,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Citrinkluster, 2 st,
Est200 - 300 SEK
Taxiskylt, brännlackerad metall och glas, AB Urfabriken (ABU) Svängsta, 1950-60-tal,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika,
Est300 - 400 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri,
Est700 - 800 SEK
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, matservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå',
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Cöster, Nikolai, olja, interiör med kvinna,
Est400 - 500 SEK
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,
Est800 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Stort parti nysilver, krom mm, samovar, thekanna på ställning mm,
Est800 - 1,000 SEK
Storm/fotogenlykta, Optimus,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Wilhelmsson Gnosjö, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Karbidlampor, 2 st, metall och glas, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Oljedunk, litograferad plåt, Shell Top Oil, 1920-30-tal,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Blåslampa, mässing och metall, Optimus,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Saltkar, 2 st, fajans, Frankrike eller Italien, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Tobaks(?)skrin, skuret ben, Ryssland, antagligen Kholmogorydistriktet 1800-talets 2 hälft,
Final bid3,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
Est600 - 800 SEK
Tobaksburk, terrakotta, antagligen Tysk and, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Sassoferrato, efter honom, oljemålning, 1700-tal, Madonnan,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Skålfat, fajans, Delft, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
Est200 - 300 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
Est200 - 300 SEK
Bodhrán med trumpinne, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggspegel, bonat trä med facettslipat spegelglas, 1950-60-tal,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
Est300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est300 - 400 SEK
3 delar nysilver, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK