Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Est800 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Est800 - 1,000 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Est800 - 1,000 SEK
Krogh, Christian, tillskriven, blyertsteckning, regnig gatuscen, pappersstorlek 14 x 21 cm,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Vorsterman, Lucas Emil, kopparstick, portätt av Jeronimo de Bran 1645,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Stolar, 1 par, bonat böjträ med rottingklädsel, Thonet, modell 6, sekelskiftet 1900,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Armstol, järn och fjäderstål, Francois Carré, Paris, 1800-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Backgammonspel med brickor, valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid700 SEK
Est800 - 1,200 SEK
TV Bang & Olofsen, Beovision MS 6000,
Est500 - 600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, vitlackerad metall, Royal-pendel,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Robot, plast, Mister Brain, The Tru-Smoke Robot,
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Dalí, Salvador, färglito, Le Centaur (Kentauren) 1983,
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Konow, Jurgen von, olja, motiv från Stenhuggeriet,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Konow, Jurgen von, olja, Morgon i hamnen - motiv från Grötvik,
Final bid2,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Tallrik, tenn, stämplad Jonas Sjöberg Varberg 1756,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Stolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä, provinsarbeten, sekelskiftet 1800, ryggbricka i den så kallade "Svenska modellen",
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Presentationsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Väggur, skuren valnöt, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Kaminur, svart marmor, art-déco, 1920-tal,
Est600 - 800 SEK
Krucifix, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wegner, Hans J för Getama, armstolar, 1 par, ek med röd ylleklädsel,
Est1,200 - 1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Whitehead, Allan, akvarell, engelskt kustparti med båtar,
Est300 - 400 SEK
Mackellar, Dunca, akvarell, barockscen - man med kritpipa,
Est800 - 1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Trampbil, lackerad plåt, Mercedes, Giordani, Bologna omkring 1960,
Est7,000 - 8,000 SEK
Armstolar, 1 par, svartlackerat och bronserat trä med rottingklädsel, nyklassicism/Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulpturer, 1 par, bemålad gips, sekelskiftet 1900, sudanesiska vattenbärare,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre skrivskiva i grönt läder,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK