Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
385
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med Tenerakakel,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
386
Heske, Githa, egen verkstad Köpenhamn, golvlampa, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bridgebord, bonat trä med rödmönstrad textilklädd skiva,
387
Bridgebord, bonat trä med rödmönstrad textilklädd skiva,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
388
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, "Woodstock",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Friberg, Roj, färglito, Kryckjor,
389
Friberg, Roj, färglito, Kryckjor,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Caféstolar, 7 st, bonat böjträ med grön konstlädersits,
390
Caféstolar, 7 st, bonat böjträ med grön konstlädersits,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
391
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
392
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
393
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
394
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
395
Cafébord, gjutjärnsfot med skiva i gjutmassa (stratifi-moulé), SM France, Rochefort, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
396
Figurin, porslin, Meissen, 1800-tal, Cupido hyvlar på sin båge,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
397
Höglund, Erik för Boda, skulptur, koboltglas, stående man,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
398
Vykortsalbum, Tyskland WWI, innehållande brevkort och fotografier med militära motiv mm
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
399
Bordslampa, patinerad och förgylld brons, empirestil, 1900-talets början,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
400
Bordslampa, brons, 1910-20-tal, kannelerad stam,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
401
Ransoneringsböcker, 2 st samt identitetskort, England, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
402
Okänd designer för Cole & Mason, brödbox med löstagbar skärbräda,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
403
Anmodersfigur, skuret trä och glaspärlor, så kallad "Nommo", Dogon, Mali, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
404
Primitivt betalningsmedel, järnsmide, så kallat Tajere, Mumuye, Nigeria, 1900-talets mittt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
405
Mask, skuret trä och metall, Dan, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt, så kallad Chimpansmask,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
406
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver,
407
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för HP-sås (!), sterlingsilver,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver,
408
Okänd designer för Theo Fennell, hållare till flaska för Heinz Tomatketchup (!), sterlingsilver,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
409
Okänd designer för Belid, taklampa, metall och gröntonat glas, modell T1397,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
410
Sparbössa, läderklädd metall, Morslands Folkebank nr 101,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
411
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, gul plast med vit, klotformad glaskupa,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
412
Okänd designer för Nordisk Solar Compagni, Kolding, plafondlampor, 1 par, grön plast med vit, klotformad glaskupa,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
413
Okänd dansk konstnär för Galleri Glas, golvvas, rödmelerad glasmassa med gröna påklipp,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
414
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
415
Okänd konstnär, vas, glas, dekor i grönt underfång samt av blått påklipp,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
416
Okänd designer, taklampa, frostat glas, dekor i blått underfång,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av  romanticerande par,
417
Bordsur, förgylld metall, Louis XIV-stil, Frankrike, 1800-talets slut, infattad glasplatta med polykrom dekor av romanticerande par,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
418
Taklampor, 1 par, så kallade Skomakarlampor, metall med vita plast(!)skärmar,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
419
Okänd designer, taklampa, svartlackerat stålnät med mässingsdetaljer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
420
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade hjortar,
421
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade hjortar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade lejon,
422
Okänd designer, matta rölakan, dekor av stiliserade lejon,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, teak, rektangulärt på 4 svarvade ben,
423
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, teak, rektangulärt på 4 svarvade ben,
Final bid5,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
424
Gam, Stine & Fratesi, Enrico (GamFratesi) för Gubi, stol, förgylld metall med grå plyschklädsel, "Beetle",
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
425
Wys, Stan (egentligen Stanislas Wysocki), skulptur, patinerad brons på stensockel, stående kvinnogestalt,
Final bidNo bids
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
426
Stolar, 1 par, mässing, så kallade Chiavari, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Amour Partout"
427
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Amour Partout"
Final bid6,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
428
Hagberg, Josefine för Design House Stockholm, bordslampa, vitlackerad metall, Joy,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
429
Jirlow, Lennart, färglito, "Vännerna kring trädgårdsbordet",
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Après la pluie, le beau temps",
430
Corneille (Guillaume Van Beverloo), färgserigrafi, "Après la pluie, le beau temps",
Final bid4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
431
Jirlow, Lennart, färglito, Kyparen,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök, ur mappen "Les Plaisirs Autour de la Table" 1994,
432
Jirlow, Lennart, färglito, restaurantkök, ur mappen "Les Plaisirs Autour de la Table" 1994,
Final bid6,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.