Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
337
Vägg/telefonhylla, teak, svart plast och inplastad metall, Stringliknande modell, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
338
Telefoner, 2 st, Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
339
Arnesen, Frank, relief, blästrat och bemålat trä, figurkomposition, signerad och daterad 1976,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
340
Martinez, Vicente för Lladró, figurin, porslin, shepherd with bird, modellnummer 4730,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Glasservisdelar, 19 st, Orrefors Waldersee Brilliant, 10 vin- och 9 seltersglas
341
Glasservisdelar, 19 st, Orrefors Waldersee Brilliant, 10 vin- och 9 seltersglas
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Orrefors, cognacskupor, 8 st,
342
Okänd designer för Orrefors, cognacskupor, 8 st,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
343
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid7,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
344
Mattallrikar, 11 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Tallrikar, 7 st, djupa, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
345
Tallrikar, 7 st, djupa, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid3,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Mynt/medaljkassett, plast,
346
Mynt/medaljkassett, plast,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
347
Assietter, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid3,200 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Kaffekoppar, 12 st samt underfat 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
348
Kaffekoppar, 12 st samt underfat 13 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Bricka, sockerskål med lock, gräddkanna samt 3 kuvertaskkoppar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
349
Bricka, sockerskål med lock, gräddkanna samt 3 kuvertaskkoppar porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
350
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål/karott respektive bricka, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
351
Skål/karott respektive bricka, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblond,
Final bid1,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Hill, Michael John, akrylmålningar, 3 st, fartyg respektive landskap,
352
Hill, Michael John, akrylmålningar, 3 st, fartyg respektive landskap,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Thornley, William Anslow, oljemålningar, 1 par, marinmålningar,
353
Thornley, William Anslow, oljemålningar, 1 par, marinmålningar,
Final bid7,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Prunus, design 1962,
354
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Prunus, design 1962,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,
355
Astronomiskt armbandsur, förgyllt stål, Citizen Astrofantasy Cosmo Sign,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
356
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
357
Theglashållare, 3 st, sterlingsilver, England, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm,
358
Ekman, Birger för Glössner & Co, dubbeldörr, teak med glassektion, etsad dekor av fåglar, växtlighet mm,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
359
Ring, 20 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
360
Parti ringar och örhängen, 18 karat rödguld, total vikt 6,5 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
361
Örhängen, 2 + 1, 14 karat rödguld, total vikt 1,2 gram,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Blomkruka med piedestal, flintgods, Bretby, Victoriansk, sekelskiftet 1900,
362
Blomkruka med piedestal, flintgods, Bretby, Victoriansk, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
363
Milanda, Havlova för Vest Leuchten, taklampa, vit plast 'Rythmic',
Final bidNo bids
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
364
Axelremsväska, svart läder med fögyllda mässingsdetaljer, Courrèges Paris,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
365
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
366
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
367
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvasklädsel,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
368
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
369
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
370
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
Final bidNo bids
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
371
Hundevad, Poul, bokhylla, teak,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Afdal, Torbjörn för Stranda Industrier(Bruksbo, Norge 1960-70-tal, fåtölj med fotpall, bonat trä med löstagbar brun läderklädsel, "Hunter"
372
Afdal, Torbjörn för Stranda Industrier(Bruksbo, Norge 1960-70-tal, fåtölj med fotpall, bonat trä med löstagbar brun läderklädsel, "Hunter"
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Aktieselskabet Nipu, jalusiskåp, teak på svärtade metallben, Super Top, 1950-60-tal,
373
Okänd designer för Aktieselskabet Nipu, jalusiskåp, teak på svärtade metallben, Super Top, 1950-60-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, sekretär, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva,
374
Okänd dansk designer, 1950-tal, sekretär, teak, underdel med 3 lådor samt utdragbar skrivskiva,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kabinettskåp, valnöt, barockstil, Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, 1900-talets 1 hälft,
375
Kabinettskåp, valnöt, barockstil, Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
376
Okänd designer för Kungliga Hovleverantören Lysberg & Hansen, Köpenhamn, soffbord, palisander,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kristiansen, Kai för Schou Andersen Møbelfabrik, matsalsstolar, 6 st, ljus bok med blå textilklädsel, modellnummer 169,
377
Kristiansen, Kai för Schou Andersen Møbelfabrik, matsalsstolar, 6 st, ljus bok med blå textilklädsel, modellnummer 169,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
378
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
379
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak och palisander,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
380
Buffet, bonat trä med mässingsbeslag, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal,
381
Kamferkista med mässingsbeslag, skuret kamferträ, Kina, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
382
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, vitlackerad metall, "Picasso"
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
383
Sjömanskista, teak, England, 1800-talets slut, lock med ägarmärkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
384
Kolbehållare, bemålat trä (!), 1800-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.