Okänd designer, golvlampa, smide, 1910-20-tal,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Fåtöljer, 1 par, så kallade Emmafåtöljer, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
Est400 - 500 SEK
Karott med lock, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för GAB, bricka, tenn, slät med graverad dekor av stiliserade växtrankor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, total silvervikt cirka 500 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Okänd designer för Elgin, puderdosa, sterlingsilver, totalvikt 155 gram,
Est400 - 500 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Nordstjärneorden,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vilstol, böjträ med original sadelgjord och senare vit fårskinnsklädsel, Vilstol nummer 36,
Final bid15,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, teak, tillverkad av Nesjestranda Møbelfabrikk A/S,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsbägare, 6 st, silver, total vikt 170 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa, mässing,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Bordsduk, jaquardvävt linne,
Bordsduk, jaquardvävt linne,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Vinkaraffer, 1 par, kristall med nysilvermontage, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid1,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Ruda, Bengt för NK:s TRIVA-serie, fåtölj, bonad bok, design 1953,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Matta, semiantik Pakistan galleri,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för AB Carlström & Co Möbelfabrik, nattygsbord, 1 par, teak och bok,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, bonad bok med polykroma kakelplattor,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skrivbord, teak och bok,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Est400 - 500 SEK
Värmeglashållare, 6 st, glas, Ormonde Jayne, sekelskiftet 2000,
Est400 - 500 SEK
Stort parti bikinis (!), cirka 100 st (!),
Est600 - 800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Holmgren, Christer för Holmegaard, vas, glas, "Carnaby" design 1968,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, vas med hänklar, glaserat flintgods, art-déco, 1920-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i Imari-färger,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Nord, Per Olof, olja, "Barn med docka", signerad,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer, skål, glas, möjligen Böhmen, art-déco, 1920-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Reseikon, brons, Ryssland, sekelskiftet 1900, Gudsmodern,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1736-1820),
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, heltäckande polykrom emaljdekor av växter, drakar mm mot gul fond,
Final bid4,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Assietter, 7 st, fajans, Rörstrand Rörstrandia,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, glasservis, 24 delar, Diamant, 6 vardera av vin-, snaps-, selters- och likörglas,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor och margueriter, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Sorø Stolefabrik, 1950-tal, stolar, 4 st, teak med beige textilklädsel
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för Karl Ens, Volkstedt-Rudolstadt, figurin, flintgods, diamantfasan,
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
Est300 - 400 SEK