Loading...

Novemberauktion

Visning:

Fredag 27/11 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/11 klockan 10.00 - 17.00 och söndag 29/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock,
529
Jernberg, Folke och Elsa, egen verkstad, skulptur, blåglaserat stengods, Råbock,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
530
Strumpbyxor med doft (!), "Scratch 'N Sniff Fragrant Hosiery", Fashion Print Ltd,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel,
531
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, fotpall, trä med vinröd läderklädsel,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
532
Okänd designer, 1950-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
533
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
534
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), oljemålningar, 4 st, skånska landskap,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
535
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,
536
Jardinière, rinneglaserat lergods, Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa,
537
Höglund, Erik för Boda, burk, gröntonad glasmassa,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend,
538
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, jugend,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
539
Berlin, Gustav, olja, Kust vid Örnahusen, Skåne",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt,
540
Piccolovagn, textilklädd yta med gummilister, 1900-talets mitt,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 2,000 SEK
Closed
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
541
Ordenstecken, förgylld och emaljerad metall, antagligen riddare 1 klass av Estländska Röda Korsets orden
Final bid1,300 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
542
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten,
Final bid1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
543
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
544
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
545
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji',
546
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, glas, 'Fidji',
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
547
Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, delvis lackerad mässing, modell FAB 62348
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
548
Sparbössa, plast, Muminpappa, Göteborgs Bank (senast 1968)
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
549
Stort parti sparbössor; plast keramik mm,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
550
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, duvor på lövbur - 'Lovebirds',
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,
551
Okänd italiensk (?) designer, matbord, härdat glas,
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Vas, porslin, Japan, Edo,
552
Vas, porslin, Japan, Edo,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
553
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen för Søborg Møbelfabrik, tillskrivna, hyllsektioner, 4 st, massiv körsbär,
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvur, 17-1800-tal,  vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
554
Golvur, 17-1800-tal, vitlackerat och bronserat trä, så kallat Bornholmerur, hane,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
555
Okänd konstnär, olja, Rosenborgs Slottspark, Köpenhamn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
556
Inbyggnadslampor, 9 + 1, koppar, Falkenbergs Belysning, 1960-70-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
557
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Final bidNo bids
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
558
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
559
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
560
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Final bid3,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
561
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
562
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
563
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581,
564
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
565
Okänd designer för Haslev, matbord med 2 klaffar, massiv bok,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
566
Hängskåp, delvis bemålad ek, allmogearbete, 1700-tal, front med dörr och låda,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,
567
Damarbetsbord, mahogny, 1910-20-tal, ovalt med uppfällbar skiva, varunder inredning med 6 fack,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,
568
Mejlstrøm, Sven för Mejlstrøm Belysning, tillskriven, golvlampa, mässing,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
569
Okänd designer för interstil, golvlampa, wengé och metall, sammanfällbart stativ,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,
570
Snedklaffsekretär, björk och rot med intarsia, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, underdel med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med fack och lådor,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,
571
Fåtöljer, 1 par samt bord, bambu och rotting, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
572
Andersson, Ole för Borén, golvlampa, vitlackerad metall och krom, "Lilla Aurora",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
573
Rainals, Roland von, offset, 3 st, marina motiv,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,
574
Ytterbelysningar, 5 st, koppar och smide, 1900-talets 1 hälft,
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft,
575
Ytterbelysningar, 1 par, koppar och smide, 1900-talets 2 hälft,
Final bid2,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft,
576
Kaffeservis, 3 delar nysilver, Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.