Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Bergh, Elis för Kosta, flacon med propp,
529
Bergh, Elis för Kosta, flacon med propp,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, parfymflacon med propp,
530
Lindstrand, Vicke för Kosta, parfymflacon med propp,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Råman, Ingegerd för Skruf, skulptur, glas, äpple,
531
Råman, Ingegerd för Skruf, skulptur, glas, äpple,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
532
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Kosta Boda, vas, glas
533
Edenfalk, Bengt för Kosta Boda, vas, glas
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
534
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
535
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
536
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti äldre leksaker och spel,
537
Parti äldre leksaker och spel,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
538
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
539
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
540
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, total vikt 520 gram
541
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, total vikt 520 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Parti äldre minnespengar, poletter mm,
542
Parti äldre minnespengar, poletter mm,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kopparmynt, 20 st, Sverige 17-1800-tal,
543
Kopparmynt, 20 st, Sverige 17-1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stolar, 1 par, bemålat trä, så kallade Bellmansstolar, sengustavianska/empire, 1800-talets 1 hälft,
544
Stolar, 1 par, bemålat trä, så kallade Bellmansstolar, sengustavianska/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
545
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Parti minnesmynt och medaljer, 925/1000 silver, total vikt 345 gram,
546
Parti minnesmynt och medaljer, 925/1000 silver, total vikt 345 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Parti 1- och 2-kronor, Oskar II, total vikt 525 gram,
547
Parti 1- och 2-kronor, Oskar II, total vikt 525 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 SEK
Closed
Parti silvermynt, Gustav VI Adolf, total vikt 1450 gram
548
Parti silvermynt, Gustav VI Adolf, total vikt 1450 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti 5-kronor, Gustav VI Adolf, total vikt 1390 gram,
549
Parti 5-kronor, Gustav VI Adolf, total vikt 1390 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti silvermynt, Gustav V, total vikt 1345 gram,
550
Parti silvermynt, Gustav V, total vikt 1345 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Silvermynt, 13 st, 16-1800-tal,
551
Silvermynt, 13 st, 16-1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mycket stort parti mynt mm, mestadels 1900-tal,
552
Mycket stort parti mynt mm, mestadels 1900-tal,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
553
Myntkabinett, palisander med flera träslag, antagligen Frankrike, 1900-talets början,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
Closed
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
554
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
555
Myntkabinett, teak med lös fackinredning, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti oöppnade myntsatser, USA,
556
Parti oöppnade myntsatser, USA,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt 5 + 2 st, Bermuda, 925/1000 silver, total vikt 239 gram,
557
Silvermynt 5 + 2 st, Bermuda, 925/1000 silver, total vikt 239 gram,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Holzer Kjellberg, Friedl, Arabia, moccakoppar med fat och assietter, 5 + 6 st samt 2 skålar,
558
Holzer Kjellberg, Friedl, Arabia, moccakoppar med fat och assietter, 5 + 6 st samt 2 skålar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Turkiet, Keshanmönstrad,
559
Matta, old Turkiet, Keshanmönstrad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Hamadan galleri,
560
Matta, old/semiantik Hamadan galleri,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
561
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, bonad alm,
562
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
563
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
564
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
565
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
566
Blåsrör samt pilar, stål och plast, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
567
Väska, svart läder, Prada Bauletto modell BR3107, Daino Print, axelrem, dustbag samt certifikat medföljer,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
568
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
569
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
570
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
571
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
572
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
573
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
574
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,
575
Miniatyrer, 10 st, konstglas; Bertil Valien, Vicke Lindstrand, Sven Palmqvist mm,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Parti konstglas, 10 delar; Strömbergshyttan, Kosta Boda mm
576
Parti konstglas, 10 delar; Strömbergshyttan, Kosta Boda mm
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.