Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa, grönlackerad metall, 'Bumling', design  1968
481
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa, grönlackerad metall, 'Bumling', design 1968
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
482
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 2 + 2 st, gjutet glas, Mine,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
483
Colldin, Carl-Axel, egen verkstad Osby, halskedja samt örhängen, 1 par, sterlingsilver,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
484
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
485
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
486
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
487
Silvermynt, 4 st, 5 kronor 1935,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
488
medalj, förgyllt silver, arvprins Karl (senare Karl XIII) blir förmyndare åt Gustav IV Adolf 1792, gravörsignatur Carl Enhörning,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
489
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
490
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
491
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
492
Cykelpump, stål med trähandtag, Orion, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
493
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
494
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
495
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
496
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
497
Ljusstakar, 1 par, silver, rokokostil,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
498
Sockerskrin, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
499
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
500
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
501
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man med elgitarr
502
Okänd konstnär, skulptur, aluminium på svärtad träsockel, stående man med elgitarr
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
503
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
504
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
505
Bordsspegel, bronserat gjutjärn, 1800-talets slut, dekor av kungakrona, fanor mm,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
506
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
Final bidNo bids
Est4,000 - 5,000 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, Coquille,
507
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, Coquille,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
508
Vapensköld, lackerad gjutmassa, Halmstads stadsvapen,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
509
Viewmasters, 2 st, bakelit respektive plast, 1950-60-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
510
Parti, delvis äldre frimärken, Sverige,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,
511
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Pink,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,
512
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Yellow,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
513
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, Happy Going Blue,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
514
Erixson, Sven X:et, färglito, Stenbrottets andar I,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
515
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
516
Alkoholometer samt termometer i mässingsetui,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, bokhylla, valnöt
517
Okänd designer, bokhylla, valnöt
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
518
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
519
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
520
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
521
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1858-
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
522
Frimärksalbum med frimärken, Sverige 1885-
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Siiroinen, Erkkitapio för Riihimäen Lasi Oy, skål, gjutet glas, Kasperi,
523
Siiroinen, Erkkitapio för Riihimäen Lasi Oy, skål, gjutet glas, Kasperi,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskriven, parfymflacon med propp,
524
Öhrström, Edvin för Orrefors, tillskriven, parfymflacon med propp,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Åfors, skål, glas,
525
Vallien, Bertil för Åfors, skål, glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,
526
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Åfors, skål, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, skål, glas,
527
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, skål, glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, vaser, 2 st, irisernade glasmassa,
528
Vallien, Bertil för Boda-Åfors, vaser, 2 st, irisernade glasmassa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.