Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Closed
Mascitti-Lindh, Francesca för Arabia, skål, glaserat stengods,
433
Mascitti-Lindh, Francesca för Arabia, skål, glaserat stengods,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
434
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
435
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld,
Final bidNo bids
Est6,000 - 8,000 SEK
Closed
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
436
Jörlefjord, Tyrone, olja, Mandarinänder,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
437
Höglund, Karl, färglito, Vaxholmsbåt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
438
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, koposition med kvinnoansikte,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
439
Agostini, Tony, färgito, stilleben,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
440
Strüwer, Ardy, färglito, 'New York',
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
441
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
442
Okänd designer, kandelaber till 3 ljus, smide,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
443
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Final bidNo bids
Est2,000 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, skål, glas, dekor i graalteknik  av fjädrar i svart mot vitmelerad fond,
444
Okänd designer, skål, glas, dekor i graalteknik av fjädrar i svart mot vitmelerad fond,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skål, glas, underfångsdekor av band i vitt, orange och gult,
445
Okänd designer, skål, glas, underfångsdekor av band i vitt, orange och gult,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd deigner, skål, violett glasmassa, ingjuten metalldekor av gitarr,
446
Okänd deigner, skål, violett glasmassa, ingjuten metalldekor av gitarr,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, skål, glas, överfångsdekor av blått turbinmönster mot vit fond,
447
Okänd designer, skål, glas, överfångsdekor av blått turbinmönster mot vit fond,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, pokal med lock, slipat glas, "Blommor", modellnummer LG 393,
448
Lindstrand, Vicke för Kosta, pokal med lock, slipat glas, "Blommor", modellnummer LG 393,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, fåglar,
449
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, fåglar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
450
Panitzsch, Robert, olja, interiör med läsande kvinna,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
451
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
452
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
453
Frifarare, Arne, olja, komposition med medeltida stad, signerad,
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Closed
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
454
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
455
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
456
Roka, Charles, olja, barbröstad kvinna,
Final bidNo bids
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
457
Slagbord, fur, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid1,500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
458
Fällbord, mahogny på fot i bonad björk, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
459
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, Rätttvik, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
460
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
461
Väggskåp, bemålat trä, antagligen Järvsö, Hälsingland,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
462
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
463
Hängskåp, bemålat trä, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
464
Skrin, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
465
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
466
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
467
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
468
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
469
Tallrikar, 1 par, tenn, 1800-talets mitt, slät modell, brätte med skrodad dekor av växter samt initialer JCW
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
470
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
471
Väggur, skuret och förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
472
Tavelram, försilvrat och bemålat trä och stuck, USA, 1900-talets början,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
473
Väggspegel, trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
474
Nash, Jörgen, färglito, "Vingeslag over vandet",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
475
Okänd designer för Fröseke, hallmöbel, 2 delar, fur, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
476
Liljebladh, Birgitta, etsning, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
477
Andersson, Ragnar, olja, "I kostallet", signerad och daterad 82,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
478
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage,
479
Herrarmbandsur, stål, Seiko Presage,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
480
Pipställ med veckodagsmarkering samt 9 pipor, varav 2 Stanwell,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.