EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
481
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
482
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
483
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
484
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
485
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
486
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
487
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
488
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
489
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
490
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
491
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
492
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
493
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
494
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
495
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
496
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
497
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
498
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
499
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
500
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
501
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
503
Parti klockdelar, 1 låda
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
504
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
505
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
506
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
507
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
508
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
509
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
510
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
511
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
512
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
513
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
514
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 100 SEK
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
516
Parti masker mm, varierande höjd
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
517
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
518
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
519
Pedersen, Nancy, batiktavlor, 2 st, motiv med kvinnor, signerade, 75 x 91 respektive 91 x 75 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
520
Bok, Sauret, Andre (ed), "Chagall, Litographe II 1957-62", Monaco 1963, med 11 originallitografier tryckta av Fernand Mourlot
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
521
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
523
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
524
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
525
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
526
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
527
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
528
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.