Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
241
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
242
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
243
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
244
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
245
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
246
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
247
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
248
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
249
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
250
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
251
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
252
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175  cm
253
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -82 och numrerad 64/80, 70 x 50 cm
254
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -82 och numrerad 64/80, 70 x 50 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
255
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
256
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
257
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Symaskin, Singer, i väska
258
Symaskin, Singer, i väska
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
259
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
260
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm
261
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
262
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
263
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar
264
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal,  längd 19 cm
265
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal, längd 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
266
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
267
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
268
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
269
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
270
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
271
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
272
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
274
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
275
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
276
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
277
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
278
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
279
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
280
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
281
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm
282
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
283
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
284
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
285
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
286
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
287
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm
288
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.