EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
577
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
578
Kedelv. Poul för Flygsfors, vas/skulptur, glas, "Coquille", dekor i rött och vitt underfång, signerad och daterad 67, höjd 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
579
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
580
Okänd designer, fruktkorg, metall, plast och trä, längd 52 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
581
Parti gardiner, Picasso, längd 218 resp 116 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
582
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
583
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, kaffe/matservis, cirka 85 delar, porslin, Maria Ros, design 1916, (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru)
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
584
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
585
Bilbana, Märklin, bana, bilar mm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
586
Kaminuppsats, 3 delar, bronserad metall och keramik, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 vaser, polykrom dekor, h 38 respektive 44 cm, ur med skada
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
587
3 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant, 1800-talets mitt, dia 16,5 respektive 35 cm, förgyllning sliten
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
588
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
589
Neagle, James efter Ansell, Charles, kopparstick, handkolorerat, #Swedes in the Court Dress", 1700-talets slut, synlig pappersstorlek 10 x 17 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
590
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
591
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
592
Okänd designer, brosch, sterlingsilver med turkoser, i form av sjöhäst, h 6 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
593
Zatta, Antonio & Mitchell, John, karta, kopparstucken, "Il Paese de' Selvaggi Outagamiani..." ur Atlante Novissimo 1788, synlig pappersstorlek 34 x 46 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
594
Stampe, Ole Wohlhart, olja på papp fäst på duk, landskap med personer, signerad, 33 x 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
595
Bénard, Robert, kopparstick, "Astronomie, Instrumens...", sannolikt ur Didert d'Alemberts Encyclopedie, synlig pappersstorlek 23 x 16,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
596
Bénard, Robert, kopparstick, "Astronomie, Instrumens...", sannolikt ur Didert d'Alemberts Encyclopedie, synlig pappersstorlek 23 x 16,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
597
Pall, svarvad och bonad ek med brun konstläderklädsel, 1800-talets slut, lägsta h 75 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
598
Inkunabelblad; Schedel, Hartmann, träsnitt, Siena ur Weltchronik 1493, synlig pappersstorlek 40 x 24 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
599
Cigarrskrin, metall, 1910-20-tal, egypticerande dekor av Ramses II i stridsvagn mm, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
600
Svensson, Anund Emanuel, olja, marin, signerad och daterad 1896, 34 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
601
Okänd engelsk konstnär, akvarell, Fulbourn Manor, Cambridgeshire, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
602
Olsson, Ann-Marie, färglito, komposition med fåglar, signerad, daterad -88 och numrerad 99/260, pappersstorlek 57 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
603
Höglund, Karl, färglito, kammarmusik, signerad och numrerad 17/290, pappersstorlek 34 x 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
604
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
605
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
606
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
607
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
608
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
609
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
610
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
611
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
612
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik, ametistkluster och strass, signerat, h 11 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
613
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och bärnsten, signerad, l 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
614
De L'isle, Guillaume, karta, kopparstucken, "Carte des Antilles Françoises..." 1717, synlig pappersstorlek 49 x 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
615
Silvestre, Israël, kopparstick "Prosp(ect) du Château de Villeroy" 1655, synlig pappersstorlek 16 x 29 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
616
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
617
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
618
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
619
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlor, bärnsten och ammonit, signerad, l cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
620
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halsband/kors, keramik med röd korall och strasstenar, kors h 17 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
621
Léon, May K, färglito, Madonna, signerad och numrerad 12/99, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
622
Léon, May K, färglito, Kurtiserande par, signerad och numrerad 17/120, synlig pappersstorlek 31 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
623
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
624
Nykvist/Petersen, utställningsaffisch, 1991, 50 x 70 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.