EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
529
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
530
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
531
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
532
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
533
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
534
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
535
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
536
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
537
Parti sterlingsilver, USA, bland annat konfektkorg Whiting & Co och hänkelskål J E Caldwell & Co, vikt ca 410 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
538
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
539
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, skrivbords/sänglampa, brännlackerad metall och mässing, modellnummer 506, justerbar höjd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
540
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
541
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
542
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
543
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
544
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
545
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
546
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
547
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
548
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
549
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
550
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
551
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
552
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
553
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
554
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
555
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
556
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
557
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
558
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
559
Wedel Madsel, Axel, för Louis Poulsen, taklampskärmar, 1 par, vitemaljerad metall, modell 19540 "Verkstadspendeln", design 1951, dia 36 cm, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
560
Didone, Ezio för Arteluce/Flos, taklampa, krom och glas, "Mira S", dia 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
561
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
562
Okänd designer, taklampa, svart/vitlackerad aluminium, dia 50 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
563
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
564
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
565
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
566
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
567
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
568
Skolplansch, gamla Tysklands gränser, längd 215 cm, höjd 186 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
569
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
570
Bok: Pedersen, Carl Henning, "Fantasiens Fugle, 102 tusch-tegninger 1948-1954", tom I-II, Brøndums Forlag, København 1989, 2 folioband i skyddskassett, signerad, 500 ex
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
571
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, vägglampa, trä och lackerad metall med textilskärm, "Slitz", dia 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
572
Matta, old Ghom (?) figural, dekor av Persepolis ruiner, signerad, 60 x 95 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
573
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
574
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
575
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
576
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.