Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti skedar mm, silver, 18-1900-tal, total vikt exklusive knivar 395 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Bordsskedar 20 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 18 cm, total vikt 835 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Theskedar 11 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm, total vikt 165 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Matbesticksuppsättning, 20 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matknivar,  6 -gafflar samt 8 -skedar, l 19,5 - 22 cm, total vikt exklusive knivar 750 gram
Final bid4,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Matbesticksuppsättning, 33 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 bords-knivar och 6 -gafflar, 8 dessertgafflar samt 1 -kniv och 6 smörknivar, total vikt exklusive knivar 465 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Est2,800 - 3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, etikettmärkt, h 37 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Bjerke-Petersen, Vilhelm, antagligen för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, polykrom, geometrisk dekor, signerad och daterad -53, h 37 cm, fotnagg
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
4 delar grafik, Ljungberg samt Persson, varierande storlekar
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, "Morgon vid havet", signerad och numrerad 56/125, synlig pappersstorlek 23 x 44 cm
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Gellerstedt, Staffan för Pukeberg tillskriven, ljusstake, sandsgjutet glas, dekor i blått, etikettsignerad, h 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Reseur, metall och glas, Junghans, sekelskiftet 1900, total h 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lynd, Jackie för Boda, julservis, 20 delar, porslin; 6 vardera av mat- och djupas tallrikar samt 6 assietter och 2 skålar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Dryckeshorn, 1 par, kohorn med mässingsmontage, 1800-talets mitt, l 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, päronformad med graverad akantusdekor, stämplad Frans Holm Vadstena 1874, h vikt 100 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
The/kaffeskedar, 17 st, silver, svensk rund modell, något olika modeller, total vikt 250 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
George Jackson & David Fullerton för Selfridges & Co, skål, sterlingsilver, godronnerad och delvis genombruten dekor, stämplad London 1908, l 16 cm, vikt 1905 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK