Lowest lot number
Parti prismor
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, okänd designer, rölakan, dekor i rosa, Olampia, 240 x 170 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Est500 - 600 SEK
Jerken, Erik, olja, "Solig sommardag, Smögen", signerad, 73 x 50 cm
Est300 - 400 SEK
Parti måleri och grafik; Carlsson, Hållqvist-Formgren mm
Est300 - 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färgoffset, "No, Nein, Njet", utförd till Nordiska Fredsrörelsens säkerhets-och nedrustningskonferens i Stockholm 1983, ed Carlsson & Browman, Stockholm 1983, 65 x 50 cm
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Stort parti nysilver
Est300 - 400 SEK
Mandolin, längd 62 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
Est600 - 700 SEK
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
Est400 - 500 SEK
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, porträtt av Grevinnan Märta Beata Cedercreutz, née Posse, efter original från 1720-30-tal, 81 x 60 cm, smärre färgbortfall
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, halskrage med hänge, sterligngsilver, dekor i lejongul emalj, signerad, hänge l 6,5 cm, i originaletui
Est2,200 - 2,400 SEK
Stort parti smycken och bijouterier, silver mm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, pastell?, pelare, signerad och daterad 90, synlig pappersstorlek 69,5 x 50,5 cm
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
Est300 - 400 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Vinterhav", 51 x 57 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Tro, hopp och kärlek", modellnummer 108, stämplad, h 30 mm, ägargravyr
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, oidentifierad mästare, stämplad Moskva 1883, l 17,5, vikt 60 gram
Est600 - 700 SEK
Correia, Steve V, vas, blå glasmassa, dekor i silveriridicerande mönster, signerad, h 10 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Collier, odlade, barocka pärlor med lås i 14 karat rödguld, l 42 cm, i originaletui från devantier, Copenhagen
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Litografi, handkolorerad, "Tableau de l'Armée Suèdoise", ur Ludwig von Kleists "Tableau des Armees de l"Europe" cirka 1845, synlig pappersstorlek 62 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK