EN
Loading...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lowest lot number
531
Parti silver; skål, skedar mm, total vikt 340 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
532
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
533
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 175 gram, initialer MW
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
534
Bok, Wallenberg, Jacob, Min son på Galejan, Albert Bonnier Stockholm 1923, halvfranskt band
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
535
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
536
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
537
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
538
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
539
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
540
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
541
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
542
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
543
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
544
Muus, Jane, träsnitt, "Torvet i Almuenca", signerad eget tryk, synlig pappersstorlek 29 x 43 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
545
Renoir, Auguste, efter, olja, "Jeune fille lisant", efter original från 1886, 61 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
546
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
547
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
548
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
549
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
550
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
551
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
552
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
553
Backström, Monica för Kosta Boda, skål, glas, "Tonga", dekor i svart och brunt", signerad, l 28 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
554
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
555
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
556
Hydman-Vallien, Ulrica, skål, glas, "Carmen", design 1999, dekor i svart och gult, signerad, höjd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
557
Hänge/fotogömma med kedja, förgyllt sterlingsilver, hjärtformat med dekor av fredsduva, h 3 cm, kedja l 70 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
558
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
559
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
560
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 40 SEK
561
Skivspelare, Lenco, L 78
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
562
Okänd designer för Johnson Brothers, jakttallrikar, 4 st, flintgods, "Game Birds", l 28,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
563
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
564
Mekanisk byggsats, Construction C02, ej genomgången
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
565
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
566
Etui till 3 cigarrer, låghaltigt silver (?), renässansstil, 1800-talets mitt eller 2 hälft, heltäckande, graverad dekor, h 12,5 cm, vikt 115 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
567
Lockurna, porslin, Kina, 1900-tal, pumpaformad med dekor av växtlighet och Sho-tecken i blå underglasyrdekor, diameter 22 cm, smärre fotnagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
568
Armsmycke, delvis förgyllt silver med karneoler och andra stenar, Teke Turkmen, 18-1900-tal, l 9 cm, vikt 350 gram
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
569
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
570
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
571
Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, "Provence", design 1955, signerad, dia 42 (!) cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
572
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
573
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
574
Hänge, förgyllt, sterlingsilver och emalj, i form av tusensköna, "Daisy", designad av Georg Jensen till Drottning Margretes födelse 1940, stämplad, dia 18 mm,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
575
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, dia 4 cm, snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
576
Armlänk, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 19 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
577
Okänd konstnär för Marbell Stone art, skulptur, konststen, 1960-tal, stående pojke, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
578
Siersbøl, Herman, egen verkstad, armband, sterlingsilver med cabochonslipade, blå stenar, stämplat, l 18 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.