Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, olja, Hamnen, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, ambulans, Schuco Varianto-Sani, modellnummer 3043, Tyskland 1950-tal, l 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Signerad jaktkniv i läderbalja, masurbjörk, horn och smide, balja signerad Ulf Ekebergh,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Herrfickur, vitmetall, Omega, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leroux (Le Roux), Eugène, olja, Les lavandières, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Qvistorff, Victor H W, oljemålningar, 1 par, skeppsporträtt respektive fartyg vid kaj, bägge signerade och daterade 1951,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Trassard, A, olja, Retour de pêche - Concarneau, signerad och daterad 1924,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja på pannå, kopia efter Diego Velazquez självporträtt från omkring 1640, a tergo porträtt av okänd dam,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, skuren mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Bror Edvin, olja, skeppsporträtt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kaminuppsats, 3 delar, marmor och förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets slut, kaminur samt kandelabrar till 6 ljus,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Agnell, Olle, olja, Höstlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Friberg, Roj, färglito, 'Kallocain - Maktens boning',
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Axelväska/portfölj, brunt läder med mässingsbeslag, The Bridge, Florens,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Nordqvist, Sven, färglito, komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kexburk, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dragspel i låda, Ligna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Arnoldi, Per, färgserigrafi, komposition med stol, signerad och numrerad 218/1200,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heath, Ditte & Adrian för France & Son, pall, ek med lös textilklädd dyna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC), Silkeborg, tillskriven, soffbord, teak med mässingsbeslag och undre, rottingklädd tidskriftshylla,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, golvlampa, mässing på tredelad fot i svärtat gjutjärn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK