Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,
1
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina,
2
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Head blå Karolina,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur,  sandgjutet  glas, Brains,
3
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, Brains,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
4
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
5
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
6
Colombo, Joe för Oluce, golvlampa, delvis lackerad metall, "Spider", design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
7
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
8
Lissoni, Piero & Kim, Sung-Sook för Cassina, sido/lampbord, körsbär på aluminiumfot, modell 252 "On-Off",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900,
9
Moccaservis, 11 delar, mjukporslin, Gustavsberg Dresden, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition,
10
Rex, Göte, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971,
11
Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971,
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, färglito, "Lockbete",
12
Månsson, Mats, färglito, "Lockbete",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
13
Erixon, G Ingemar, olja, "Skånebild",
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
14
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
15
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
16
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
17
Uppsatsskål, silver, Spanien, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, "Före hemfärden",
18
Persson, Ove, olja, "Före hemfärden",
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso,
19
Jonson, Sven, färglito, Avfärden från Kalypso,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
20
Parti smycken, klockor, bijouterier mm, delvis silver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft,
21
Kniv i balja, nysilver och smide, Erik Frost Mora, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband,
22
Kunglig medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj, 1870-80-tal, original ripsband,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
23
Silvermynt, 1 $ 1881, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
24
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
25
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
26
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Susanne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
27
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
28
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860,
29
Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
30
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
31
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 30 SEK
Avslutad
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
32
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
33
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
34
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
35
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
36
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,
37
Parti äldre, svenska kopparmynt, Oskar II och Gustav V,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
38
Parti äldre finska mynt och sedlar, tsartid och republik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)
39
Parti äldre arabiska mynt, bl a 1 Dirham Marocko 1798 (Hijri 1212)
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
40
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
41
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm,
42
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar; bricka, plast Teheran, dia 31 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
43
Simony Jensen, Oluf, olja, ostronätande munk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden,
44
Aizpiri, Paul, färglito, kanalparti från Venedig med St Markuskatedralen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
45
Matheson, Fredrik, olja, Bekken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn.....,
46
Kunglig förordning om de så kallade Nödmynten; Kongl. maj:ts nådige Påbud, om de fem slags myntetekn.....,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
47
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap,
48
Strid, Hardy, epoxiemalj, Händelse i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.