Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blyertsteckning, dubbelsidig, kvinna på parkbänk, osignerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd mästare, 17-1800-tal, fat, 1 par, tenn, slät modell,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Monies, David, tillskriven, tuschlavering, flicka med dockhuvud, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rugendas, Kristian efter Rugendas, Georg Phillipp, , mezzotinter 2 st, bataljscener från Venedig respektive Augsburg,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna vid hus,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schou, Sigurd, olja, Faustinas tempel i Villa Borghese,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schou, Sigurd, olja, "Sommerlandskab ved Skanderborgegnen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Potter, Paulus, etsning, ko vid staket, ur serien Kor och tjurar från 1650, pappersstorlek 11 x 14 cm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Lövat",
Strid, Hardy, akryl, "Lövat",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Johansson, Nils, olja, "Efter sommaren",
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Andersson, Ragnar, olja, strandbild, signerad och daterad 1994,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Öppet Landskap", signerad och daterad 2007 (?),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja,"Röd blomma", signerad och daterad 82,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, snedklaffssekretär, teak, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Armbandsur, 3 + 1, design Lasse Åberg, 3 st Art-Watch med plastarmband, 1 förgylld mässing med brunt läderarmband,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dockstol/bil, svarvad björk, Leko Gemla, 19560-70-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Visitkortsalbum med visitkort, sekelskiftet 1900, fotograferade av Mathilda Ranch, Sofie Bökman, Lina Jonn med flera,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Sällskapsspel, Varuhuset, Fritzes förlag, 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eriksson, Knut, egen verkstad, Eskilstuna, kaffeservis, 4 delar, koppar och mässing, jugend, omkring 1910,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lundwall, Bo, färglito, vinterlandskap med räv vid gärdsgård,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vintage; kappa, brunt läder, Jacson,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Byrå, mahogny, gustaviansk stil, delvis 1800-tal, dekor av tandsnitt, 2 lådor,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Supkalkar, 1 par, silver, 1800-talets mitt, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Supsked, silver, barock, dubbel kerubknopp, blad med graverad dekor av fleur-de- lys, delvis förgylld, oidentifierade svenska stämplar;
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Gråsten, Viola för Tidstrands, pläd, ylle, dekor i blått,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hatz, Felix, olja, "Vegetation i blåst" - motiv från Stenhuggeriet, Halmstad,
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Wikström, Örjan, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Conran, Sir Terence för The Conran Shop, soffbord med undre tidskriftshylla, ljus ek,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK