Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
627
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
628
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
629
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
630
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
631
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
632
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
633
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
634
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
635
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
636
Okänd holländsk konstnär, 16-1700-tal, olja, ko, 80 x 37 cm, dubblerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
637
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
639
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
640
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
641
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
642
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
643
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
644
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
645
Okänd kubansk konstnär, 1900-tal, relief, bemålad, Che Guevara, a tergo betecknad Carlos Coello, 94 x 74 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
646
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
647
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
648
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
649
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
650
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
651
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
652
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
653
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
654
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
655
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt av Sophie Christine Magdalene Eeg född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
656
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
657
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
658
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
659
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
660
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
661
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
662
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
663
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
664
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
665
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
666
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
667
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
668
Okänd kinesisk? konstnär, olja, stadsbild, 61 x 74 cm, a tergo etikett
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
669
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
670
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
671
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
672
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
673
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
674
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.