Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
627
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
628
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
629
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
630
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
631
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
632
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
633
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
634
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
635
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 16-1700-tal, olja, ko, 80 x 37 cm, dubblerad
636
Okänd holländsk konstnär, 16-1700-tal, olja, ko, 80 x 37 cm, dubblerad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
637
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
639
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
640
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
641
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
642
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
643
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
644
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd kubansk konstnär, 1900-tal, relief, bemålad, Che Guevara, a tergo betecknad Carlos Coello, 94 x 74 cm
645
Okänd kubansk konstnär, 1900-tal, relief, bemålad, Che Guevara, a tergo betecknad Carlos Coello, 94 x 74 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
646
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
647
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
648
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
649
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
650
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
651
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
652
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
653
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
654
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt av Sophie Christine Magdalene Eeg född 27/5 1789, 29 x 25 cm
655
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt av Sophie Christine Magdalene Eeg född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
656
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
657
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
658
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
659
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
660
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
661
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
662
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
663
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
664
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
665
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
666
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
667
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk? konstnär, olja, stadsbild, 61 x 74 cm, a tergo etikett
668
Okänd kinesisk? konstnär, olja, stadsbild, 61 x 74 cm, a tergo etikett
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
669
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
670
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
671
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
672
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
673
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
674
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.