Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Par/duellpistoler i låda, 1 par, flintlås, England, 17-1800-tal, valnötskolv, bälteshake, signerade I Brazier respektive London, medföljer kultång mm, l 31 cm, låda med skada
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cartier Roadster, Automatic
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 14 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, blomsterstilleben, signerad och numrerad 87/210, ed Mourlot, papper med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 43 x 30 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås (1 omändrad till slaglås), stål med nätskuren valnötskolv, signerade Durs Egg (1748-1831), l 36 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Bröstplåt, smide, europeisk, 17-1800-tal, h 34 cm, bruksslitage
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris14 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, ostämplad, 1840-tal, 6-pipig, längd 20 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 380 x 100 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jambiya i balja, helstål, Qajar-stil, Persien, 1900-tal, etsad dekor av skrivtecken, människor, växter mm med silverinkrusteringar, total l 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armband, ebenholz (?) med 22 karat förgyllda beslag och rubinögon, Franklin Mint, "The Duchess of Windsor Double Head Panther Bracelet", stämplat 1987, l 9 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Rosenthal-Netter, vas, brons, delvis försilvrad och patinerad, geometrisk dekor, etikettmärkt och numrerad 11/111, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, etsning, "Gammal galt", signerad HC, konstnärens blindtryck, 37 x 43 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Warhol, Andy, efter honom, gicléetryck (?), Marilyn Monroe, pappersstorlek 99 x 99 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Billgren, Ola, färglito, komposition, signerad, daterad 1983 och numrerad 146/200, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Flowers, a tergo stämplad "Fill in your own signature" samt Sunday B Morning, papperstorlek 91 x 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med collage, "Jordens mittpunkt" signerad, pappersstorlek 38 x 28 cm, totalt mått 52 x 42 cm, proveniens: Galleri Black & White
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Böcker; Kjellberg - Söderberg, B G, (red) Svenska Slott och Herresäten, Allhems 1966-71, 3 bd (av 18); Östergötland I-II samt Småland/Öland/Gotland
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, skulptur/relief, epoxyplast, dekor av ingjutna penslar, a tergo signerad och daterad 1989, 93 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK