Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
531
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
532
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
533
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
534
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
535
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
536
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
537
Byråer, 1 par, mahogny med intarsia och mässingsdetaljer, Ancian, 4 lådor, 1900-talets 2 hälft, längd 54 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
538
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
539
Dragkista på lös benställning, skuren och delvist bemålad fur och el, Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, front med vertikala knäckar, tandsnittsbård, 4 lådor, längd 128 cm, renoverad
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
540
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
541
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
542
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", organisk form, signerad, botten med gåvotext daterad 1952, h 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
543
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
544
Lundin, Ingeborg för Orrefors, champagneglas, 12 st, 'Silvia', design 1957, h 20 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
545
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
546
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
547
Fiskfat, tenn, 1800-talets 1 hälft, profilerad kant, stämplat Carl Magnus Svanberg d y Köpenhamn 1842 (verksam 1842-72), l 83 cm (!)
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
548
Fat, mässing, Holland, barock, 16-1700-tal, dekor av män bärande druvklase, holländsk devis mm, diameter 53 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
549
Skålfat, mässing, barock, 1700-tal, driven dekor av män bärande druvklase, diameter 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
550
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
551
Trädgårdskrukor, 1 par, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, reliefdekor av personer mm,, längd 74 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
552
Fat, mässing, barock, 16-700-tal, dekor av akantus samt kvinna med blomsterurna, , diameter 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
553
Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 25 cm, anlupen
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
554
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
555
Weidlich, Emil för Elme, vas, optikblåst glas, slipad dekor av man med treudd, signerad, h 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
556
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
557
Skrivbord med uppsats, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, b 99 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
558
Okänd designer för Swegards, Markaryd, matbord med 2 iläggsskivor samt 4 stolar, teak, 1960-tal, bord totalt 228 x 110 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
559
5 delar silver, 2 skålar samt 3 serviettringar, total vikt 550 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
560
Kofod-Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler, Jönköping, fåtölj, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Sälen", design 1956, etikettmärkt, vänster armlän med limning
Slutpris46 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
561
Ring, 18 karat rödguld med 1 rosenslipad diamant och 2 vita safirer, 1800-talets mitt, i form av orm, , stämplad Christian Hammer Stockholm verksam (1845-94), innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
562
Kofod Larsen, Ib för Olof Persson (OPE) Möbler Jönkping, pall, teak med cognacsfärgad läderklädsel, "Siesta", 1960-tal, l 66 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
563
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
564
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
565
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
566
Ring, 18 karat vitguld med 7 briljantslipade diamanter om totalt 0,30 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, innerdiameter 17 mm, vikt 3,1 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
567
Sättugnslatta, svärtat gjutjärn, antagligen Nybord Jern, 1900-tal, dekor av Samomos dom samt årstal 1673, höjd 75 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
568
Hänge, 18 karat rödguld med 12 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat samt 1 facettslipad safir, 11 x 8 mm, vikt 1,5 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
569
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, glas, stående elefant, etikettsignerad, 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
570
Hald, Edward för Orrefors, karaff med propp, glas, "Susanna i badet", modellnummer 1230 (1933), signerad, total h 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
571
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Uppsala 1979, h 16 cm, fyllda
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
572
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
573
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
574
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
575
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
576
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
577
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
578
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.