Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hammerbord, Jo för Fog & Mørup, golvlampa, järn, stål och aluminium, "Trombone", design 1´968, h 135 cm, smärre bucklor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bonad, gouache på papper, 1800-talets 1 hälft, fålar fem (Staffan var en stalledräng...), 25 x 75 cm, skador
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holmblad, Peter för Stelton, fondueset, rostfritt stål och teak; gryta med lock samt hållare med brännare, total h 20 cm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slaglåsgevär, M/1860 (Wredes modell), Husqvarna, nummeridentisk 11113, piplängd 95 cm, räfflad pipa, l 140 cm, senare laddstake
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gevär, flintlås, delvis 1700-tal, l 133 cm, kolv kortad, rörkor och laddstake saknas, senare kolvkappa
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Evighetskalender, "Beständig Almanach", 1810-20-tal, kopparstucket och handkolorerat papper, dekor av Karl XIV Johans födelsedatum, Lilla Riksvapnet mm, ställbara fält för månad, datum mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hermansson, Olle för Husqvarna, eldhund, svärtat gjutjärn, tupp, h 45 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Kejsar Tiberius - nr 3 ur äldre regentlängd, sannolikt efter renässansoriginal, 65 x 57 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Stenhammar", signerad, l 34 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål på fot, "Sofiero", design 1960, signerad, h 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm, band trasigt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 6 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik persisk, 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Nahavand,195 x 145 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK