Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
385
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar,  med lejontassar, bredd 105 cm
386
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar, med lejontassar, bredd 105 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor,  höjd 9,5 cm
387
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
388
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
389
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
390
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
391
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
392
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
393
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
394
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
395
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
396
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
397
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
398
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm
399
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
400
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
401
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
402
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
403
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
404
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av  linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
405
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
406
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
407
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
408
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
409
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
410
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
411
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
412
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
413
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
414
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
415
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm
416
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag
417
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
418
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
419
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
420
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
421
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
422
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
423
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
424
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
425
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L 78
426
Skivspelare, Lenco, L 78
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
427
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
428
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
429
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
430
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
431
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
432
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.