Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
433
Flaskskyltar, 6 st, porslin och flintgods; Whisky, Portvin mm, 5 - 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
434
Lindberg, Kerstin, olja, vinterlandskap efter Fritz Lindström?), kopia, signerad, 93 x 121 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
435
Kaffekoppar med underfat, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets 1 hälft, dekor i saxisk blomst, fat dia 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
436
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
437
Lindberg, Kerstin, olja, skymningslandskap, kopia (efter Rickard Bergh?), signerad, 67 x 109 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
438
Okänd designer för Johnson Brothers, jakttallrikar, 4 st, flintgods, "Game Birds", l 28,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
439
Todd, Edward, egen verkstad New York, utdragbar linjal/penna, sterlingsilver, sekelskiftet 1900, 1 Foot (12 inches) total l 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
440
Okänd designer för Victoria, Danmark, skrivställ, nysilver, dekor av hästhuvud, l 26 cm, medföljer brevkniv, silver och ivorine med liknande dekor
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
441
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
442
Apoteksflaska med lock, glas, Cupri Sulfas Crudus, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
443
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, vas, glas, dekor i blått, höjd 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
444
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
445
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
446
Parti Barbie; Midge 1962 samt Ken 1960, med originalkartonger och garderob, med bland annat klänning och hatt "After Five", klänning mm "Friday Nite Date",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
447
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
448
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
449
Lütken, Per för Holmegaard, skål, grön glasmassa, "Provence", design 1955, signerad, dia 42 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
450
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
451
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
452
Matta, old Ersari, 195 x 155 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
453
Matta, old Pakistan, 205 x 145 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
454
Matta, old Pakistan, 130 x 80 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
455
Matta, old Pakistan, 185 x 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
456
Kungliga moccakoppar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, framställda till bröllopet mellan Kronprins Pavlos av Grekland (prins av Danmark) och Marie Chantal Miller 1/7 1995, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
457
Furstlig moccaservis, porslin, Royal Copenhagen, 18 moccakoppar, dekor i guld och rött av monogram A under tysk prinskrona samt datering 28-10 1995
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
458
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
459
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
460
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
461
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, brun (konst?)läderklädsel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
462
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör, signerad, 61 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
463
Utgår
SlutprisInga bud
464
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
465
Bluetoothhögtalare, Dmtech DTSi160, svartlackerad, höjd 114 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
466
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
467
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
468
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
469
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
470
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 7 st, kristall, "Difference Mature", design 2002, etikettsignerade, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
471
Lind, Folke, olja, "Kummel och prick II", signerad och daterad 1985, 49 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
472
Liljebladh, Birgitta, etsningar, 2 st, dansöser, signerade, synliga pappersstorlekar 14,5 x 12,5 respektive 23 x 19,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
473
Bäcklund, Victor, karta, ritad och handkolorerad, "Corsika", signerad och daterad 1856, i handgjord ram, totalt cirka 18 x 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
474
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
475
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
476
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
477
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
478
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
479
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, teak, mässing och glas, höjd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
480
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på stensockel, organisk form, oidentifierad signatur, h 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.