Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
723
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
724
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
725
Laddare/booster, Deca, class 400 E, 12/24 V
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
726
Okänd designer för Royal Copenhagen, jultallrik för fransk marknad, 1909, diameter 15,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
727
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
728
Docka, "Midge" "Barbies best friend" Mattel 1962, höjd 30 cm, medföljer Barbie originalkläder
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
729
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
730
Figuriner/leksaker, Fred Flinta, Barney Granit samt Dino, Fred märkt Ultra produkter 1962, plast, höjd 24 - 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
731
Grate, Eric, färgserigrafi, "Solförmörkelse", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 28 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
732
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
733
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
734
Frysskåp, Siemens, iq300, gs29nvwe30, höjd 161 cm, bredd 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
735
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
736
Kähler, Herman, vas, glaserat lergods, dekor i gult, signerad, höjd 18 cm, smärre glasyrnötningar
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
737
Stort parti jultallrikar, porslin, Royal Copenhagen, 1960-80 tal, ca 50 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
738
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
739
Säkerhetsskåp, Huntly 7, säkerhetsklass Skafor blå (EN1143-1), höjd 150 cm, innerfackets lås defekt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
740
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
741
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
742
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
743
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
744
Sundberg, Kjell, färglito, spansk fåglehandel, signerad och numrerad 199/250, pappersstorlek 60 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
745
Löfqvist, Inge, pastell, stilleben med vindruvor, signerad och daterad 1940, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
746
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
747
Inskjutningssikte, NikkoSterling, Nighteater Scope Aligner, i originalförpackning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
748
Johansen, Einar för Söholm, terrin med hänklar och lock, delvis blåglaserat stengods, ur EJ64-serien, design 1964, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
749
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
750
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
751
Koefoed Sørensen, Inge-Lise för Teneragruppen/Royal Copenhagen, vas, fajans, signerad, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
752
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
753
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av polykroma, invälsade glasfält, metallgaller mm, signerad och etikettmärkt, dia 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
754
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
755
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
756
Preissler, Johan Martin efter Preissler, Johann Justinius, kopparstick, "Cum afcendifet afinum et defcenderet ad radicem montis, David et viri ejus..." 1738, pappersstorlek 35 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
757
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas, glas, "Grass", design 2011, dekor av gröna fält, etikettmärht, h 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
758
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, kanna, grön- och brunglaserat lergods, pumpaformad, signerad, h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
759
Okänd konstnär, möjligen för Herman A Kähler, Nästved, vas, glaserat stengods, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av lövverk, numrerad 68, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
760
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
761
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, Bornholm, vas, grönglaserat lergods, dekor av löv, signerad, h 19 cm, minimal glasyrnagg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
762
Matta semiantik slitage, 185 x 100 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
763
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
764
Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
765
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
766
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
767
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
768
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pyrola", signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
769
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
770
Pulpitel, Milos & Schwedler, Rudolf för Harrach(ov), vas, grön glasmassa med nätmönstrad dekor i "Hartil"-mönster, design 1959, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.