Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Svenberg, Max Walter, färglito med guldprägling, imaginistisk kvinna, signerad, daterad 1969 och numrerad 150/250, synlig pappersstorlek 56 x 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, krom med vit (konst?)läderklädsel, modell snarlik Le Corbusiers LC3, l 210 cm, normalt bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Lomonosov, USSR, figuriner, 4 st, lejon samt björnar, glaserat lergods, 2 signerade, längd 7-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vaxljusstake, brons, barockstll, 1900-talets 1 hälft, dekor av serafer, akantus mm, höjd 44 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, Sitzendorff, sekelskiftet 1900, stående fågeljägare, polykrom och förgylld dekor, h 22 cm, lagning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, porslin, Ludwigsburg, 18-1900-tal, stående man i redinggot och hatt, polykrom dekor, h 23 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hudak, Michel, färgetning med carborundum, "Gamla Stan", signerad, daterad 1985 och numrerad 96/135, synlig pappersstorlek 70 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti äldre frimärken
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kändler, Johann Joachim & Meyer, Friedrich Elias för Meissen, efter dem, figurin, delvis bemålat porslin, cellist, ur "Galante Kapelle" från omkring 1750 - detta exemplar från omkring 1900, h 12 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Champagnestrutar, 6 st, glas, 18-1900-tal, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Kastrup, 1970-tal, lampa, glas, dekor i mossgrönt överfång, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, så kallad Stem-Cup, porslin, Kina, Kangxi-stil, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av femkloiga drakar jagandes den brinnande pärlan, h 12 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Krus, glaserat flintgods, så kallad Toby Jug, Davenport, 1800-tal, polykrom dekor, h 27 cm, lock saknas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti pipor och pipdelar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, oscariansk, sekelskiftet 1900, h 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zeuthen, Christian Olavius kopia efter, Den Kongeliges (Royal Copenhagens) huvudkontor 1885, otydligt signerad och a tergo daterad 1931, synlig pappersstorlek 29 x 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glaserad keramik, närmast klotformad, h 29 cm, smärre nag på mynningens insida
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Xylografi, handkolorerad, 1800-talets 2 hälft, Höibroplads på Juleaften, pappersstorlek 14 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 10 (!) karats vitguldsförgyllning på stål med 2 diamanter, Bulova, 1900-talets mitt, i originaletui
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olesen, Eyvind, olja, stilleben, signerad och daterad -62, 47 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hänkelskål, rutslipad kristall med silvermontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Samuel Jacob Nicolaj Prahl Köpenhamn 1842, diameter 27 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK