Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
771
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
772
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
773
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
774
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
775
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
776
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
777
Malmström, August, olja, landskap, a tergo intygad, 41 x 33 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
778
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
779
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
780
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
781
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
782
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
783
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
784
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
785
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
786
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
787
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
788
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med damsko, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
789
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
790
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
791
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
792
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
793
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
794
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
795
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
796
Frimärksalbum, 4 st, mestadels postfriska
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
797
Planhyvel, JET, JWP-12, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
798
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
799
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
800
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
801
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
802
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
803
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
804
Bajonett i balja, modell K/98, Tyskland, klinga märkt Rich A Herder Solingen, årsstämplad (10)17, total l 40,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
805
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
806
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
807
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
808
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
810
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
811
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, hus i landskap, signerad och daterad -47, 40 x 45 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
812
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
813
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
814
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
815
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
816
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
817
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
818
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.