Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
775
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med två utdragbara skivor, totalt 276 x 90 cm, smärre slitage
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
781
Garnnystanhållare med armband, silver, filigranarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, dia 9 cm, låsmekanism och armband med skador
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Buketthållare, silver och pärlemor, Tyskland, 1800-talets 1 hälft eller mitt, längd 11 cm, skador
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, empire, stämplad Erik Björkman Eskilstuna 1834, l 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare med lock, silver, lock med avslutning i form av pinjekotte, stämplad Markströms Uppsala 1930, total vikt 740 gram, höjd 36 cm, äggargravyr, någon buckla
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dosor, 3 st, silver, möjligen Hong Kong, sekelskiftet 1900, pumpaformade, dia 5 respektive 7 cm, total vikt 100 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeservis, silver med svärtade trädetaljer, 3 delar, 1920-tal, organisk form, svenska importstämplar, höjd 12 - 22 cm, total vikt 1220 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti Napoleoniana, byst, sigillstamp mm, 18-1900-tal, två skulpturer med nagg 4-19 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Müller Frères Luneville, parfymflaska/atomiseur, glas med förgyllt bronsmontage, art-déco, 1920-tal, etsad och emaljerad överfångsdekor av landskap med dekor av träd och båtar,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
789
Dosa, sterlingsilver och grön sten, , Mexico, 1900-tal, oval form, längd 7 cm, vikt 110 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, sten, vindruvsklase, Italien, 1900-tal, längd 25 cm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parfymflacon med propp, delvis violett glasmassa, sekelskiftet 1900, slipad och förgylld dekor, höjd 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Miniatyrer i benram, 1 par, porträtt, höjd 14 cm, 1 med skador
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Plaketter 2 st, brons, franska Ecole Supérieure de Guerres medalj i etui samt Kungliga Livregementets till häst plakett, diameter 6,5 respektive 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
795
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
796
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
797
Stolar, 6 st, skuren och bona björk, Norge, rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, rocailler mm, lösa sitsar med röd sammetsklädsel, renoverade
Slutpris12 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
798
Cigarrskrin, försilvrad och patinerad metall, Indonesien, 1900-talets mitt, l 20 cm, proveniens: Ambassadören Jens Malling
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
799
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
801
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
802
Champagneglas, 1 par, empire, 1800-talets början, slipad dekor, höjd 20 cm, nagg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
803
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
804
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
805
Dricksglas, 1 par, empire, 1800-talets 1 hälft, slipad dekor, höjd 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
806
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med gjutna glashängen, höjd 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
807
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
808
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
809
Vinglas, 12 st, 18-1900-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad dekor, höjd 11,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
810
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, pojkar med ballong, 14 x 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
811
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, Madonnan med Barnet, i skuren barockstilram, 15 x 10 cm
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
812
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
813
Byrå, björk med flankerande, svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, bredd 93 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
814
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar, med lejontassar, bredd 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
815
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
816
Golvlfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, senare elektrifierad, höjd inkl skärm 166 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
817
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
818
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
819
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, burkar, 3 st, glas med korklock, "Sill i kvadrat", h inklusive korkar, h 13 respektive 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK